Ale keř na pozemku by si měl vysadit každý, i ten, komu na vzhledu zahrady na podzim příliš nezáleží. To nejdůležitější na rostlině totiž jsou plody – za jejich téměř černým zbarvením stojí vysoký obsah antokyanů. Tyto chemické látky chrání bobule proti ultrafialovému záření a dávají plodům jejich typickou svíravou chuť. Také mají mimořádnou antioxidační sílu, takže pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům způsobujícím stárnutí i různé rakovinné bujení. Například vědci z univerzity v Marylandu přišli na to, že látky obsažené v temnoplodci dokážou bojovat s rakovinou tlustého střeva. Japonští vědci zase s úspěchem zkoumají vliv látek z plodů aronie na střevní potíže.
Tím však příznivé účinky plodů ani zdaleka nekončí – mají blahodárný vliv na krevní oběh, protože obsahují rutin důležitý pro pevné cévy. Proto je ocení každý, kdo trpí na křečové žíly.
Aronie také snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, bobule jsou vhodné i při cukrovce, protože obsahují přírodní sladidlo sorbit.
Kromě výše uvedených látek černé bobule skrývají železo, fluor, mangan. Důležitý je i vysoký obsah vitaminu C nebo jódu. Plody bez semen obsahují až 400 mikrogramů jódu na 100 gramů. Tento prvek je důležitý pro těhotné a kojící ženy, stejně jako pro děti, protože hraje důležitou roli při rozvoji mozku a inteligence, chrání zuby před zubním kazem a u dospělých pomáhá regulovat činnost štítné žlázy.
Komplex účinných látek také podporuje imunitní systém a celkově posiluje organismus