Technologická novinka na trhu - první láhev z bio materiálu, vyrobená výhradně na bázi rostlin. Láhev je organická a bezpečná pro zdraví. Odolává teplotám až 55 °C, je certifikována pro styk s potravinami a je testována na biologický rozklad.
Víčko lahve je vyrobeno z materiálu BIO PE na 100% rostlinné bázi (cukrová třtina), která je recyklovatelná, a ne biologicky rozložitelná.
Co je to Bioplast ?
Jedná se o plastickou hmotu vyrobenou z biomasy. Je to materiál, který je vyroben z obnovitelných zdrojů a proto není závislý na ropě a jejich příměsí. Vypadá na první pohled i dotek stejně jako běžně užívané plasty z ropy, dosahuje dokonce i stejných vlastností (pružnost, tvrdost, průhlednost, ohebnost a odolnost). Je ovšem specifický svým zpracováním a výrobním procesem.
Od klasických plastů se však liší tím, že je možné jej biologicky degradovat, zkompostovat a přeměnit na kvalitní biomasu či humus, čímž nepředstavuje ekologickou zátěž. Výrobky z tohoto bioplastu jsou chuťově neutrální, absolutně bez alergenů. Je celosvětově uznán a certifikován pro použití v potravinářství a je u nich garantována zdravotní nezávadnost.
Jak se vyrábí? A co je to PLA plast?
Základní surovinou pro výrobu je rostlinná biomasa např. (kukuřice, obilniny, brambory, cukrová řepa, cukrová třtina, sója, tabák) a přírodní suroviny jako např. (celulóza a lignit). Bioplast je vyráběn ze škrobu těchto rostlin. Aby se škrob přeměnil na látku vlastnostmi odpovídající plastům z ropy, je nutné jej vystavit vysokým teplotám a pomocí izolace z něj získat glukózu. Kvašením je z glukózy získána kyselina mléčná a později kyselina polymléčná (Polylactid acid) tzv. „PLA“.
Z tohoto PLA plastu lze poté vyrobit obalový materiál jakéhokoli druhu. Pro výrobu tohoto materiálu se dají použít stejné přístroje jako pro výrobu klasických plastů, s tím rozdílem, že výroba bioplastů je až o 65% energeticky méně náročná a nevyužívá se u ní ropa ani přídavné chemické směsi, změkčovače či jiná syntetická činidla, způsobující hyperaktivitu, alergie a zvýšení estrogenu v těle.
PLA plasty jsou ve srovnání s konvenčními plasty o mnoho šetrnější vůči životnímu prostředí.
Jak se rozkládají nebo kompostují?
Jejich výhodou je právě biologická degradabilita a kompostovatelnost.
Tyto ekologické materiály se rozkládají nejlépe za působení půdních bakterií, vyšších teplot, velkého objemu vzduchu a vyšší vlhkosti prostředí.
Tímto jsou předurčeny ke kompostování buď ve velkých průmyslových kompostárnách, kde se přemění na kvalitní biomasu a humus, který je možné dále využít jako náhradu průmyslových hnojiv, nebo jen doma na zahrádce či jako hnojivo do květináčů.
Doba rozkladu záleží na výše zmíněných podmínkách a taky na tloušťce stěny produktu.
Testy a zkoušky prokázaly 100% rozložitelnost v průmyslových kompostárnách v řádu týdnů.
Na skládkách, se po zahrnutí hlínou rozkládají také, ovšem za podstatně delší dobu.
Závěrem: Jaké jsou jejich hlavní výhody?
Neobsahují žádné chemikálie a přídavné látky jako běžné plasty z ropy
Šetří spotřebu neobnovitelných fosilních zdrojů, jako je např. ropa
Snižují produkci skleníkových plynů jako je CO2
Díky své odbouratelnosti se v prostředí za poměrně krátkou dobu rozloží a neznečišťují tak světové ekosystémy, jako jsou řeky, moře a oceány
Dají se zkompostovat průmyslových kompostárnách
Ekologicky-přátelské k životnímu prostředí
Velmi odolné vůči rozbití, také teplu, vodě, slunečnímu svitu, jsou chuťově neutrální a zdravotně nezávadné
Vhodné k uskladnění v mrazu, mrazničkách, lednicích apod.
Nejsou alergenní, protože kukuřičný alergen „profilin“ je během výrobního procesu zničen
Jsou tedy vhodné pro alergiky, astmatiky, malé a dospívající děti, kojící a těhotné ženy
PLA plasty neškodí ani zvířatům, což je důkladně ověřeno veterinárními lékaři
Splňují veškeré evropské a světové normy a nařízení pro zdravotní nezávadnost a potravinářské použití
Dejte šanci bioplastům, šetří naši Planetu a přírodu, ve které žijeme !