Aronie

11. 10. 2015

Aronie
Bobule, které na první pohled vypadají jen jako obyčejný ptačí zob nebo černé jeřabiny, v sobě skrývají poklad. Keř aronie je během roku nenápadný, listy jsou jednoduché, plody ještě nenarostly. Až na podzim ukáže temnoplodec, jak se mu česky také říká, svou sílu a krásu. Listy se zbarvují do výrazného oranžovorudého odstínu, díky kterému se keř stává oblíbenou rostlinou okrasných zahrad. Lidově je také nazýván černým jeřábem, kterému je svými plody skutečně podobný.

Ale keř na pozemku by si měl vysadit každý, i ten, komu na vzhledu zahrady na podzim příliš nezáleží. To nejdůležitější na rostlině totiž jsou plody – za jejich téměř černým zbarvením stojí vysoký obsah antokyanů. Tyto chemické látky chrání bobule proti ultrafialovému záření a dávají plodům jejich typickou svíravou chuť. Také mají mimořádnou antioxidační sílu, takže pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům způsobujícím stárnutí i různé rakovinné bujení. Například vědci z univerzity v Marylandu přišli na to, že látky obsažené v temnoplodci dokážou bojovat s rakovinou tlustého střeva. Japonští vědci zase s úspěchem zkoumají vliv látek z plodů aronie na střevní potíže.

Tím však příznivé účinky plodů ani zdaleka nekončí – mají blahodárný vliv na krevní oběh, protože obsahují rutin důležitý pro pevné cévy. Proto je ocení každý, kdo trpí na křečové žíly.

Aronie také snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi, bobule jsou vhodné i při cukrovce, protože obsahují přírodní sladidlo sorbit.

Kromě výše uvedených látek černé bobule skrývají železo, fluor, mangan. Důležitý je i vysoký obsah vitaminu C nebo jódu. Plody bez semen obsahují až 400 mikrogramů jódu na 100 gramů. Tento prvek je důležitý pro těhotné a kojící ženy, stejně jako pro děti, protože hraje důležitou roli při rozvoji mozku a inteligence, chrání zuby před zubním kazem a u dospělých pomáhá regulovat činnost štítné žlázy.

Komplex účinných látek také podporuje imunitní systém a celkově posiluje organismus

Další články
Vstoupit do e-shopu